Raspenava – Msza Święta Prymicyjna ks. Vita Machek

Pod Patronatem Proboszcza Parafii Św. Apost. Piotra i Pawła Ks. Ryszarda Trzósło i z jego Błogosławieństwem 14.08 2016 spod Urzędu Miasta wyruszyła autokarowa pielgrzymka do pobliskiej Raspenavy w Czechach gdzie w kościele Wniebowzięcia NMP Mszę Św. Prymicyjną Celebrował neoprezbiter Vit Machek.

Ku radości organizatorów na pielgrzymkę zapisało się ponad 60 osób. Ks. Ryszard, znany z otwartości i dobroci, udostępnił pielgrzymom swojego busa.Był to piękny gest, który pozwolił wygodnie podróżować osobom starszym z wózkami. W radosnej atmosferze przybyliśmy do Raspenavy śpiewem witając Matkę Bożą Raspenavską.

W uroczystej koncelebrze Mszy Św. udział wzięli; Ks. Pavel Andrs gospodarz miejsca ze swoim diakonem Ks. Radek Vasinek  z Hradka i neoprezbiter -główny celebrans Vit Machek. Nieznajomość języka czeskiego nie przeszkadzała a wręcz mobilizowała do skupienia i głębszego przeżycia tej Świętej Tajemnicy Eucharystii. Byliśmy pod wielkim wrażeniem bogatej liturgii uświetnionej śpiewem chóru i piękną muzyką organową.

Po Mszy Św. nowo wyświęcony kapłan udzielił indywidualnego błogosławieństwa każdemu uczestnikowi tej pięknej uroczystości. Każdy też otrzymał pamiątkowy obrazek prymicyjny.

Po obrzędach w świątyni odbyło się wspólne, radosne świętowanie z braćmi Czechami. Na pikniku znalazł się świetny gulasz i czeskie piwo a także pyszne ciasta. W większości przyczyniły się do tego nasze wspaniałe niewiasty pielgrzymujące do Matki Bożej Raspenawskiej. To one wykazały się kunsztem sztuki pieczenia ciast rozkoszując podniebienia. Ks. Pavel zapewnił gościom także atrakcje w postaci jazdy konnej.

Tą drogą organizatorzy pragną gorąco podziękować Paniom; Ani Ksykiewicz, Jadzi Figielek, Ani Banaszuk, Ewie Flis, Helenie Jarosz i wszystkim innym które się zaangażowały a umknęło uwadze.

Wiele osób miało okazje przeżyć również takie radosne doświadczenie. Radość była ogromna z obydwu stron, ludzie próbowali się za wszelką cenę porozumieć. Wielu też wyraziło chęć podjęcia nauki języka.

Mam wrażenie, że wiosenna pielgrzymka dziękczynna za 1050 lecie Chrztu Polski do Hejnic, była wielkim świadectwem naszej wiary i zapoczątkowała serdeczną więź z braćmi Czechami. Była zaczynem, który zaowocował ciepłymi relacjami. Ks. Paweł podzielił się z nami radością ze zwiększenia się frekwencji w kościele. To już trzecie nasze wspólne świętowanie. Drugie odbyło się 07.05.2016. Była to pielgrzymka pojednania między trzema narodami czeskim, polskim i niemieckim. Jest rok Miłosierdzia i wszystko zdarzyć się może. Polska w sposób szczególny jest zobowiązana do tego, by szerzyć na cały świat Boże Miłosierdzie. Ks. Vit otrzymał od nas w darze ornat z Jezusem Miłosiernym i obrazki z koronką do Bożego Miłosierdzia, by szerzył Boże Miłosierdzie. Wszyscy bardzo cieszyliśmy się tym młodym kapłanem i zdeklarowaliśmy się modlić wzajemnie za siebie.

Pan Bóg jest cudowny, niesamowity i miłosierny. Tylko on może połączyć narody w miłości i miłosierdziu. Chwała Mu!

Inicjatorzy pielgrzymki: Stowarzyszenie Inicjatywa Chrześcijańska „Zło Dobrem Zwyciężaj” -Marianna Urban ; Bog-tur -Stanisław Jarosz

Zdjęcia-Franciszek Romaniak