Pielgrzymka na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – 24 – 31 VII

Nasze pielgrzymowanie z Bogatyni rozpoczęliśmy w niedzielę 24 lipca w godzinach popołudniowych. Grupa liczyła z opiekunami ks. Proboszczem i Piotrem oraz Panią Dominiką 18 osób. Po przejechaniu ponad 500 km zakwaterowaliśmy się dzięki życzliwości Pani Dyrektor w szkole podstawowej w Cichawce w diecezji tarnowskiej około 45 min drogi od Krakowa.

W poniedziałek zwiedzaliśmy zamek w Nowym Wiśniczu i Bochnię. Wielką atrakcją był zjazd do kopalni soli w Bochni i zwiedzanie części kopalni udostępnionej dla turystów. We wtorek po porannej Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Cichawce zwiedzaliśmy opactwo Cystersów w Szczyrzycu i przez Kasinę Wielką z której pochodzi Justyna Kowalczyk i Limanową z Bazyliką Matki Bożej Bolesnej dotarliśmy do Nowego Sącza. Po zwiedzeniu Galicyjskiego Parku Etnograficznego pojechaliśmy do Starego Sącza i modliliśmy się w Klasztorze Sióstr Klarysek przy relikwiach św. Kingi, założycielki starosądeckiego klasztoru.

W środę wyruszyliśmy przez Limanową, Kamienicę i Krościenko do Sromowców Niżnych i tam rozpoczęliśmy spływ Dunajcem do Szczawnicy. Warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć Pieniny i Trzy Korony z flisackiej tratwy.

W czwartek cały dzień spędziliśmy w Krakowie przechodząc przez Bramę Miłosierdzia w Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Idąc w stronę centrum miasta witaliśmy na ul. Zwierzynieckiej w Krakowie Papieża Franciszka, który powracał ze Mszy św. na Jasnej Górze. Dla młodzieży było to pierwsze i bliskie „na wyciągnięcie ręki” spotkanie z Ojcem Świętym. Jeszcze raz w tym dniu witaliśmy uroczyście Papieża Franciszka z tysiącami pielgrzymów z całego świata na krakowskich Błoniach.

W piątek przed południem szliśmy 16 km pieszo z Cichawki szlakiem papieskim do Nigowici, pierwszej parafii Ks. dra Karola Wojtyły, który po powrocie z rzymskich studiów został mianowany przez Biskupa wikariuszem w parafii. To z Jego inicjatywy rozpoczęła się budowa obecnego murowanego kościoła parafialnego. Po południu pojechaliśmy do Krakowa i pieszo ruszyliśmy na Błonia, aby uczestniczyć z setkami tysięcy młodych w Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Sobota była dniem odpoczynku i przygotowaniem do spotkania z Papieżem Franciszkiem na Mszy św. Posłania w niedzielę na wielickich Brzegach.

Serdecznie dziękujemy wszystkich, którzy wspierali nas modlitwą w naszym pielgrzymowaniu, dziękujemy rodzicom młodzieży, Panu Burmistrzowi za finansowe wsparcie Pakietu Pielgrzyma, Pani Dyrektor Szkoły, grupie wolontariuszy z Cichawki i tym wszystkim, którzy pomagali nam w organizacji wyjazdu na   ŚDM – Kraków 2016.