Symbole ŚDM w Bogatyni

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży to jeden z najważniejszych momentów duchowego przygotowania do spotkania młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od 3 kwietnia 2014 r. odwiedzają polskie parafie, szkoły, uczelnie, szpitale, ośrodki wychowawcze, a nawet więzienia.
Dla miasta Bogatynia dni 10 i 11 marca stały się niezwykle szczególne.
Przez te dwa dni nasze miasto stało się jakby Światowymi Dniami Młodzieży.
Symbole Krzyża i Ikony przybyły ze Zgorzelca na styk granic Polski, Czech i Niemiec, gdzie pod przewodnictwem Bp Marka Mendyka odbyła się modlitwa o pokój na świecie.
Następnie młodzież parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni przy pomocy specjalnego pojazdu przewożącego symbole, dostarczyła je do parafialnego kościoła, tam wierni i młodzież, oczekując, śpiewali na powitanie „Barkę”, ulubioną pieśń Św. Jana Pawła II, który poświęcił Krzyż w 1984 roku i przekazał go młodzieży całego świata.
Licznie zgromadzeni wierni adorowali Symbole przy śpiewie, rozważaniach, przedstawieniach przygotowanych przez młodzież pod przewodnictwem ks. Jakuba Bochyńskiego, ks. Piotra Frodymy i diakona Norberta. Adoracja trwała do godz. 21.00 i zakończyła się Apelem Jasnogórskim. Podczas Adoracji modlili się razem z nami wierni z zaprzyjaźnionej parafii z Frydlantu z Czech, z Ks. Witem na czele, odmawiając różaniec w języku czeskim.
Następny dzień rozpoczął się Mszą Św. o godz. 9.00, w której licznie uczestniczyli wierni i młodzież z dyrekcją, nauczycielami Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Barbary
w Bogatyni.
Następnie wszyscy uczestniczący w Liturgii udali się ulicami naszego miasta wraz
z Symbolami ŚDM na dziedziniec szkoły tzw. Górnika, by tam powierzyć Panu Bogu naszą młodzież, od której zależy przyszłość naszej Ojczyzny i naszego miasta.
Wszyscy uczestniczący bardzo przeżywali ten czas manifestowania z Krzyżem Chrystusa swojej wiary, a szczególnie młodzież, która z przejęciem dźwigała Krzyż.
Ludzie, którzy przechodzili obok podchodzili i dotykali Symboli, wiedząc, że jest to jedyna i pewnie niepowtarzalna chwila w naszym mieście.
Z dziedzińca szkoły Górnik krzyż został przewieziony do Gimnazjum nr 2, gdzie trochę młodsza młodzież mogła także adorować Krzyż i Ikonę Matki Bożej na lekcji religii.
Ze szkoły symbole zostały przewiezione do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie Mszę Świętą odprawił Ks. Dziekan Jan Żak.

Peregrynacja Symboli Światowych Dni młodzieży w naszym mieście miała swój finał w parafii św. Marii Magdaleny. Tu zebrani wierni modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia, rozważali drogę krzyżową i wzięli udział we Mszy, którą odprawił ks. proboszcz Aleksander Maria Leszczyński.

Symbole opuściły nasze miasto i zostały przewiezione do Bolesławca.

Wielu ludzi uczestniczących w peregrynacji wielokrotnie powtarzało, że to jest niesamowite, że można było nie tylko dotknąć Krzyża i Ikony, modlić się, ale też ucałować i zapamiętać to wydarzenie na całe życie.