Pielgrzymka śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Zwiedzenie Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku koło Włocławka oraz udział w dorocznym spotkaniu słuchaczy Radia Maryja w Toruniu było celem naszej pielgrzymki, która odbyła się 4-5 września.

Centrum powstało z inicjatywy Księży Michalitów i znajduje się obok miejsca uprowadzenia Błogosławionego patrona Solidarności. Przewodnik oprowadził nas po muzeum multimedialnym, gdzie w niezwykle sugestywny sposób pokazano historię życia , męczeństwa i śmierci ks. Jerzego, można wysłuchać też wszystkich kazań poprzez interaktywny infokiosk. Dzisiaj wiemy, że istnieje wiele przesłanek wskazujących na torturowanie Księdza przez kilka dni przed śmiercią, data śmierci też jest problematyczna, zeznania kierowcy ks. Popiełuszki na których bazowano w tzw. procesie toruńskim nie są wiarygodne, ponieważ najprawdopodobniej współpracował z SB, a osądzeni sprawcy mordu działali na zlecenie wysoko postawionych osób, które pozostały bezkarne. Prokurator, który zbyt rzetelnie  badał sprawę został dwa razy odsunięty od śledztwa, to wszystko opisał w swoich książkach dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński. Księdzu Jerzemu odebrano życie tylko dlatego, że prowadził modlitwy za Ojczyznę, w swoich kazaniach mówił o godności każdego człowieka, sprawiedliwości społecznej, życiu w prawdzie i o tym, żeby zło zwyciężać dobrem, nigdy odwetem czy przemocą. Na Msze Święte przychodzili tłumnie ludzie, ponieważ to samo czuli w swoich sercach i bali się o tym głośno mówić, wiedzieli, że tylko w Bogu i Kościele jest nadzieja na dobre zmiany. Oprawcy liczyli na to, że wraz z  Księdzem zabiją prawdę, ale prawdy nie da się zabić „kamienie wołać będą”.

Obejrzeliśmy też salę widowiskowo-teatralną, gdzie Menager Centrum zapoznał nas z bogatym programem przedsięwzięć już realizowanych i przyszłych adresowanych głównie do dzieci i młodzieży. Będą się tu odbywać  przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, warsztaty muzyczne i filmowe,  koncerty, przeglądy chórów, pokazy i wystawy, spotkania integracyjne a w salach obok sympozja naukowe, konferencje, szkolenia. Istnieje też świetlica środowiskowa oraz nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe z możliwością grania w koszykówkę, siatkówkę, tenisa i piłkę ręczną.

Inne pomieszczenie przeznaczono na Muzeum Regionalne, w którym obejrzeliśmy wiele starodawnych przedmiotów użytkowych, odbywają się tam też warsztaty garncarskie.

Następnie nawiedziliśmy wczesnobarokowy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku  zbudowany w 1613 r., a później już z  okien autokaru zobaczyliśmy miejsce w którym ks. Jerzy został wrzucony do Wisły /stoi tam krzyż/.

Wreszcie Toruń, gdzie przewodnik oprowadził nas po przepięknej zabytkowej części miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od najstarszych zachowanych w Polsce fragmentów murów  obronnych, datowanych na rok 1246-62. Obejrzeliśmy 15-metrową  basztę, której odchylenie od pionu wynosi 146 cm, stąd nazwa Krzywa Wieża.  Następnie Dom Mikołaja Kopernika, w którym prawdopodobnie urodził się wielki astronom, jest to zespół dwóch późnogotyckich kamienic  z końca XV w. W rynku staromiejskim znajduje się budynek przepiękny budynek Dworu Artusa, kiedyś siedziba Bractwa św. Jerzego i wiele zabytkowych kamienic mieszczańskich i patrycjuszowskich. Kompleks  tych historycznych kamienic  jest unikalny zarówno w  kraju,  jak  i w Europie. W Toruniu są piękne zabytkowe kościoły, nawiedziliśmy jeden z nich p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi  Panny. Tak po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na obiado-kolację i spoczynek do hotelu. Okazało się że ks. Ryszard, który pielgrzymował z nami, jest fanem futbolu i czekały Go jeszcze emocje związane z meczem Polska-Niemcy.

Dzień drugi rozpoczęliśmy różańcem wynagradzającym Matce Bożej za bluźnierstwa i zniewagi przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu,  rozważaniem tajemnic /była to pierwsza sobota miesiąca/ oraz Mszą Świętą, którą odprawił dla nas nasz ks. Ryszard w kaplicy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

„Dziękczynienie w Rodzinie” rozpoczęło się o godz. 12-stej modlitwą Anioł Pański, w dawnym Porcie Drzewnym w pobliżu WSKSiM i niedaleko nowo wybudowanej świątyni p.w. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Świątynia jest piękna, chociaż pozostało jeszcze sporo do zrobienia, szczególne wrażenie robi złocista korona z krzyżem umieszczona na kopule, jest to najszybciej wybudowany kościół w Polsce.

Koncert rozpoczęli „Mali Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, piosenki o miłości  śpiewał Jacek Silski,  Maciej Wróblewski rozpoczął przepiękną pieśnią patriotyczną „Zaszum nam Polsko”, następnie wystąpił zespół Trim.

Oczywiście przywitał nas wszystkich gorąco o. Dyrektor T. Rydzyk wraz z o. Janem Królem, który dzięki Bogu stanął na nogi po długiej chorobie, kilka ciepłych słów skierowała do nas także minister w Kancelarii  Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Godzina 15-sta to czas wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, a pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego odprawiono uroczyste Nieszpory, podczas których wmurowano kamień węgielny pod wotum wdzięczności Bogu za Jana Pawła II.

Organizatorzy „Dziękczynienia w Rodzinie” umożliwili też chętnym bezpłatne badania i porady specjalistów z zakresu onkologii, kardiologii oraz diabetologii.

Liczne stoiska oferowały żywność ekologiczną, a także można było kupić słynne toruńskie pierniki.

Koncerty innych wykonawców trwały aż do Apelu Jasnogórskiego, lecz my byliśmy niestety tylko do godz. 18-stej. Nazwanie uroczystości „Dziękczynienie w Rodzinie” w pełni oddaje atmosferę tych spotkań, razem tworzymy prawdziwą rodzinę, Rodzinę Radia Maryja i czujemy się ze sobą bardzo dobrze. Szkoda, że tak wiele osób uwierzyło w kłamstwa sączone przez media i prasę o Radiu Maryja i Jego Założycielu, a przecież jak ważne jest to „ abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce, abyśmy byli razem i jedno mieli serce”, tak chce przecież nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.

Wypada tylko jeszcze serdecznie i gorąco podziękować tym, którzy przyczynili się, że mogliśmy  uczestniczyć w tej radosnej pielgrzymce, Bóg zapłać.