Orszak Trzech Króli

W niedzielę, 6 stycznia Bogatynia obchodziła Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną potocznie Świętem Trzech Króli. Wydarzenie zgromadziło barwny, rozśpiewany tłum świętujących zwany Orszakiem Trzech Króli.

Po Mszy świętej w kościele św. Ap. Piotra i Pawła wielobarwny orszak jednego z trzech króli udał się do „Betlejem” śpiewając po drodze piękne polskie kolędy przy akordeonowym akompaniamencie organisty Bartłomieja Mogilnickiego. Przed orszakiem podążała święta rodzina. W tym roku nasze bogatyńskie Betlejem było zlokalizowane w parku im. Jana Pawła II.

Po przybyciu na miejsce, w oczekiwaniu na dwóch pozostałych królów, trwało radosne kolędowanie. Po niedługim czasie dały się słyszeć wspaniałe, donośne dźwięki Orkiestry Reprezentacyjnej PGE Elektrownia Turów – był to niezawodny znak, że zbliża się orszak Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Dochniaka. Widok był imponujący – dostojni królowie, orkiestra, młode rycerstwo i powiewające sztandary.

Ks. dziekan Ryszard Trzósło serdecznie powitał przybyłych pielgrzymów. Teraz, gdy oba orszaki połączyły się, Trzej Królowie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi i wręczyli swoje drogocenne dary – mirę, kadzidło i złoto – uznając go Panem całego świata. Nastąpiła krótka wspólna modlitwa i dalsze kolędowanie przy akompaniamencie orkiestry i a capella. Chętni mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie ze świętą rodziną i monarchami. Pomimo chłodu, długo jeszcze kolorowy tłum i radosne pieśni wypełniały park Jana Pawła II, który ożył w to wspaniałe święto.
Na zakończenie ks. Dziekan podziękował wszystkim, dzięki którym organizacja uroczystości była możliwa: Ks. Biskupowi, Urzędowi Miasta i Gminy, Policji i Straży Miejskiej, Orkiestrze oraz wszystkim uczestnikom.

W organizacji wzięły udział dwie bogatyńskie parafie św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz św. Apostołów Piotra i Pawła, młodzież bogatyńskich szkół, rzesza wiernych z całego miasta, w tym wiele rodzin z dziećmi. Bogatyński Orszak był jednym z 751 zorganizowanych w tym roku w Polsce.