II Polsko-Czeska Pielgrzymka do Hejnic

1 maja około godziny 8.00 spod Multifunkcjonalnego Centrum Trójstyku w Markocicach wyruszyła druga pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w czeskich Hejnicach – siedziby Matki Bożej Pięknej (Mater Formosa). Tegoroczna pielgrzymka była kontynuacją zeszłorocznej dziękczynnej pielgrzymki w 1050. Rocznicę Chrztu Polski, który przyjęliśmy od Czechów – naszych południowych sąsiadów.

Przed rokiem pielgrzymi szlak przebiegał głównie polnymi i górskimi ścieżkami, co dodawało uroku i dostarczyło wielu estetycznych wrażeń, jednak tegoroczny został wytyczony przez czeskie miejscowości, co dało możliwość podzielenia się radością pielgrzymowania z ich mieszkańcami, miało również wymiar ewangelizacyjny. I rzeczywiście napotykani ludzie okazywali rozśpiewanej grupie nie tylko zainteresowanie ale również życzliwość przez gesty, pozdrowienia i uśmiechy. Pielgrzymkowy śpiew maryjnych pieśni niósł się szeroko, po okolicy budząc skąpane w porannym słońcu miejscowości od Markocic począwszy poprzez Hermanice, Detrichov, Frydlant, Raspenawę aż do Hejnic.

Poza radosnymi, maryjnymi pieśniami, modlitwą różańcową, koronką do Bożego Miłosierdzia i Litanią Loretańską nie zabrakło katechezy oraz sakramentu spowiedzi. Zadbali o to duszpasterze parafii św. Apostołów Piotra i Pawła – proboszcz ks. Ryszard Trzósło oraz ks. Piotr Frodyma.

W Raspenawie pątników przywitał i ugościł ks. Pavel Andrš – proboszcz parafii oraz kustosz hejnickiego sanktuarium. W zajeździe pielgrzyma „Betania” czekał wędrowców posiłek, ciepłe napoje i cienista osłona przed wysoko już świecącym słońcem.

Po godziwym odpoczynku, pokrzepieni i odświeżeni pielgrzymi wyruszyli w ostatni już etap drogi. Tutaj też dołączyła do pielgrzymki grupa osób (mniej ufnych w swoje siły), którą przywiózł z Bogatyni autokar.

Po godzinnym marszu, na przedmieściach Hejnic, oczy piechurów przywitał dobrze znany widok bliźniaczych wież Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tutaj też spotkali dwie pozostałe grupy – rowerzystów, w której dominowały czerwone stroje z logiem Bog-Tur, oraz motocyklistów na swoich imponujących maszynach.

W pełnym, ponad stu osobowym, składzie pątnicy przekroczyli progi sanktuarium i pokłoniwszy się podziękowali Gospodyni tego miejsca za szczęśliwą drogę.

O godzinie 15.00, uroczystym wprowadzeniem figury Matki Bożej Pięknej, rozpoczęła się Msza Święta. Mszę koncelebrowało sześciu kapłanów, w tym nowo wyświęcony prezbiter ksiądz Pavel Michalec, który Mszy przewodniczył, i który na koniec udzielił wszystkim chętnym specjalnego prymicyjnego błogosławieństwa. Mszę sprawowaną w dwóch językach uświetniła wzbogacona oprawa muzyczna Orkiestry Elektrowni Turów, chóru z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni oraz miejscowej diakonii muzycznej.

Polscy pielgrzymi w darach ołtarza ofiarowali obraz przedstawiający św. Jana Pawła II, stułę z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz kosz biało-czerwonych róż dla Matki Bożej Hejnickiej.

Po Mszy w pięknym ogrodzie przyklasztornym czekał na pielgrzymów gorący posiłek i zasłużony odpoczynek. Około godziny 18.00 uczestnicy autobusami wrócili do Bogatyni.

Organizator pielgrzymki Stowarzyszenie Inicjatywa Chrześcijańska „Zło Dobrem Zwyciężaj” składa serdecznie podziękowanie wspaniałym księżom za ich wkład, uczestnictwo, okazaną pomoc i duchową opiekę, Stasiowi Jaroszowi za opracowanie trasy i prowadzenie grupy, Sekcji BOG-TUR za zorganizowanie części rowerowej, Bogatyńskim Motocyklistom za uświetnienie i majestatyczną asystę na wejście oraz wszystkim pielgrzymom za udział i wspólną modlitwę.

Szczególne podziękowanie kierujemy do Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia za wsparcie finansowe i logistyczne.

Bóg zapłać i do zobaczenia za rok.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Urban