XIX Bogatyńska Droga Krzyżowa

20 marca, tradycyjnie w Niedzielę Palmową, ulicami naszego miasta przeszła po raz dziewiętnasty Bogatyńska Droga Krzyżowa. Jak co roku procesja wyruszyła z kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła natomiast zakończyła się w Kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Słowo wstępu wygłosił gospodarz parafii ks. proboszcz Ryszard Trzósło. Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 15.00 modlitwą koronki, w której Bożemu Miłosierdziu zostało polecone nasze miasto i gmina. Po modlitwie licznie zgromadzeni wierni uformowali procesję, na której czele niesiono krzyż w uroczystej asyście grup mundurowych górników i energetyków.

Uczestnicy, śpiewając pieśni pasyjne i wsłuchując się w rozważania Drogi Krzyżowej przeszli ulicami Skłodowskiej, Białogórską, Kościuszki, Dworcową, II Armii Wojska Polskiego, Kossaka i Wyczółkowskiego.

Krzyż nieśli na zmianę przedstawiciele stowarzyszeń, grup społecznych i zawodowych: księża i ministranci, stowarzyszenia kościelne, młodzież, rodziny, górnicy, energetycy, nauczyciele, służba zdrowia, myśliwi, strażacy i władze miasta. Podczas czternastu postojów na stacjach Męki Pańskiej uczestnicy wysłuchali rozważań, które przygotował i przeczytał ksiądz Piotr Frodyma – wikariusz parafii św. Ap. Piotra i Pawła.

Wbrew obawom i ku zadowoleniu uczestników pogoda dopisała. Gdy procesja dotarła do kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego ksiądz Robert Serafin – proboszcz parafii – zaprosił uczestników do kościoła na, przygotowaną przez uczniów gimnazjum i ks. Jakuba Bochyńskiego, krótką etiudę w formie pantomimy o stworzeniu człowieka i jego relacji z Bogiem.

Na zakończenie ksiądz Ryszard Trzósło podziękował uczestnikom za wytrwałość a organizatorom za przygotowanie tegorocznej Drogi. Po odmówieniu modlitw wymaganych do otrzymania odpustu związanego z odprawieniem drogi krzyżowej i błogosławieństwie kapłana uczestnicy rozeszli się do domów.

Była to już dziewiętnasta edycja tego pięknego, tradycyjnego nabożeństwa wielkopostnego, które odbywa się w naszym mieście nieprzerwanie od 1997 roku. W przyszłym roku inicjatywa będzie obchodziła okrągły – dwudziesty jubileusz.